Parazitik endüktans ve kapasitansın hesaplanması

Parazitik çıkarım (Parasitic Extraction), PCB (Baskı Devre Kartı) tasarımında, devre elemanlarının ve bağlantılarının ideal olmayan özelliklerinin (direnç, kapasitans ve endüktans gibi) hesaba katılması işlemidir. Bu parazitik elemanlar, yüksek frekanslı sinyallerde devre performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Parazitik çıkarım işlemi, devrenin gerçek çalışma koşullarına daha yakın bir simülasyon yapabilmek için önemlidir.

Altair Simlab‘daki “PCB’nin Parazitik Çıkarımı”, tasarımı, doğruluğu ve performansı geliştirmek için entegre devrelerdeki parazitik kapasitansları, direnci ve endüktansı analiz etmeyi ve ölçmeyi içerir. Bu süreç, güvenilir sinyal bütünlüğünü sağlamak ve elektronik sistemlerdeki istenmeyen parazitik etkileri azaltmak için kritik öneme sahiptir. Aşağıdaki eğitim videosu, Altair Simlab‘ın bir baskılı devre kartından parazitik Empedansı çıkarmak için nasıl kullanılacağını göstermektedir. İncelenen PCB modeli aşağıdaki öğelere sahiptir:

  • Drain
  • Zemin
  • Dielektrik Katmanlar

Bu videoda, parazitik endüktansları ve kapasitansları hesaplamak için iki elektromanyetik analiz (Parazitik çıkarım) çözülmektedir:

  • Analiz 1: Parazitik endüktansların hesaplanması
  • Analiz 2: Parazitik kapasitansların hesaplanması

Analiz 1: Parazitik endüktansların hesaplanması

Bu analiz drenaj ağının endüktansını çıkarmak için yapılır. Modelin ilgili yüzleri dikkatlice seçilir ve portlar atanır. Endüktans için sonuçlar aşağıdaki gibidir:

Analiz 2: Parazitik kapasitansların hesaplanması

Kapasitansı belirlemek için, çözüm ayarlarında kapasitif etkileri etkinleştirmemiz gerekmektedir. Sıfırdan bir çözüm oluşturmamıza gerek yoktur, sadece çözüme sağ tıklayıp çoğaltmamız yeterlidir.

Altair Simlab yazılımını denemek için indirebilir, taleplerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Altair SimLab yazılımıyla ilgili FAQ bölümü –> https://community.altair.com/community?sys_id=0744add61b9d0c50a028542d1e4bcb6c&view=sp&id=community_topic&table=sn_communities_topic

Altair SimLab Flux eğitim videoları –>https://www.youtube.com/playlist?list=PLGNemB0NFb0AT7IXjQae-2AuF44eZOpAU

Altair elektromanyetik simülasyon videoları –> https://www.youtube.com/playlist?list=PLGNemB0NFb0BcOFA316Kr_G-4eWXQKZWC